انواع پروفیل و مشخصات آن

انواع پروفیل و مشخصات آن

پروفیل ها از مقاطع بسیار پرکاربرد در صنایع …

0 نظر

۹ خرداد, ۱۴۰۲

پروفیل ها از مقاطع بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف و از جمله صنعت ساختمان سازی هستند. پروفیل مقطعی ست طویل که در تمام طول خود سطح مقطع یکسانی دارد. پروفیل ها را از جهات مختلف می توان تقسیم بندی کرد. به عنوان نمونه در یک تقسیم بندی بر اساس شکل سطح مقطع پروفیل ها به دو گروه پروفیل باز و بسته تقسیم بندی می شوند. همچنین از نظر کاربرد نیز پروفیل ها را پروفیل صنعتی و ساختمانی دسته بندی کرد. پروفیل های ساختمانی همانطور که از نامشان مشخص است بیشتر برای ساخت درب و پنجره و برای استفاده در ساختمان به کار برده می شوند در حالی که پروفیل های صنعتی در خودرو سازی و ساخت تاسیسات و ماشین آلات استفاده دارند. ضخامت پروفیل های ساختمانی کمتر است و از استحکام کمتری نیز در مقایسه با پروفیل صنعتی برخوردارند.

انواع مختلف پروفیل از لحاظ شکل سطح مقطع

پروفیل ها از لحاظ شکل سطح مقطع به دو دسته پروفیل باز و پروفیل بسته تقسیم بندی می شوند:

پروفیل باز: به آن دسته از پروفیل هایی که شکل باز دارند، پروفیل های باز می گویند. مقاطعی هایی که در زیر نام برده شده اند، جزء دسته پروفیل های باز می باشند.

  • انواع مختلف تیرآهن
  • ناودانی ها یا پروفیل های U
  • انواع نبشی یا پروفیل L
  • پروفیل Z
  • تسمه ها

پروفیل بسته: در برابر پروفیل های باز، پروفیل های نوع بسته قرار دارند . از این مقاطع در حوزه های مختلفی مانند ساخت و ساز درب و پنجره، لوله، قوطی، کرکره برقی و … استفاده می شود.

 

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *